1
1

FOTOGRAFIA CENNIK

CZYLI CO WPŁYWA NA CENĘ SESJI ZDJĘCIOWEJ?

 

Zastanawiasz się, ile kosztuje profesjonalna sesja zdjęciowa? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Możesz jednak wstępnie zorientować się w potencjalnych kosztach, biorąc pod uwagę czynniki, które wpływają na cenę sesji. Ich zestawienie i omówienie znajdziesz w poniższym artykule.

Cena zdjęć – dlaczego nie jest z góry ustalona?

 

Wykonanie sesji zdjęciowej jest kwestią, która wymaga indywidualnych ustaleń. Niestety, nie da się określić kosztów przed wskazaniem zakresu sesji, potrzebnego personelu, tego, gdzie chcemy wykonać fotografie,  w jakiej ilości czy przy pomocy jakich rekwizytów. Istnieje mnóstwo czynników, które wpływają na cenę zdjęć. Nawet gdyby udało się skonstruować przykładowy cennik, byłoby od niego tyle wyjątków, że jego istnienie nie miałoby racji bytu.

Od czego zależy koszt sesji zdjęciowej?

 

Każde zlecenie jest inne, każdy klient ma inne potrzeby. W związku z tym przy szacowaniu kosztu sesji zdjęciowej należy wziąć pod uwagę szereg zróżnicowanych czynników, w tym:

 • czas poświęcony na organizację sesji i związane z nim koszty wstępne – przed rozpoczęciem zdjęć fotograf sprawdzi Twoją konkurencję, opracuje koncepcję sesji, pomoże Ci w szukaniu modelek, odpowiedniej lokalizacji, rekwizytów itp. To wszystko wymaga czasu i pieniędzy.
 • czas trwania sesji – obejmuje on nie tylko samo wykonanie zdjęć, ale także ustawienie oświetlenia, scenografii, kontrolę zdjęć, bieżące prace na planie związane ze wzbogaceniem sesji w dodatkowe efekty itp.
 • ilość personelu – trudne i złożone sesje wymagają obecności nie tylko fotografa, ale także jego asystenta czy personelu dodatkowego (wizażystka, stylistka, scenograf).
 • koszt wypożyczenia rekwizytów, elementów dekoracji lub dodatkowego sprzętu fotograficznego (co zdarza się głównie w przypadku niestandardowych, wymagających zleceń).
 • koszty wynajmu lokalizacji – mogą być różne w zależności od tego, czy sesja ma się odbyć w profesjonalnym studiu, apartamencie, restauracji etc.
 • koszty transportu, parkingu, cateringu – zespół, który pracuje podczas sesji, powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki.
 • ubezpieczenie sesji od wypadków – dzięki niemu nie będziesz musiał się martwić o uszkodzenia powstałe w trakcie sesji. Jest to również zabezpieczenie na wypadek niesprzyjającej pogody.
 • ilość zdjęć – cena zależy również od tego, ile wysokojakościowych fotografii ma powstać w wyniku sesji.
 • postprodukcja – czyli czas poświęcony na retusz zdjęć, zależny m.in. od poziomu trudności obróbki;
 • koszty związane z licencjami, obszarem wykorzystania zdjęć;
 • czynniki dodatkowe, związane z wypadkami losowymi – np. kiedy w lokalizacji, w której odbywa się sesja, przez dłuższy czas zabranie prądu (a ekipa i koszty najmu są już opłacone).

Wycena sesji  – gwarant wysokiej jakości zdjęć

 

Jak zorientować się w cenie sesji, skoro aż tyle czynników wpływa na ostateczny koszt? U profesjonalnego fotografa możesz liczyć na wycenę, która uwzględni Twoje indywidualne potrzeby i związane z nimi koszty. Pamiętaj też, że korzystając z fachowej usługi, będziesz miał wgląd do tego, na co przeznaczane są Twoje pieniądze i nie będziesz musiał obawiać się, że w trakcie sesji lub na etapie postprodukcji zabraknie środków, w związku czym zdjęcia będą niedopracowane. Dlatego skontaktuj się z profesjonalnym fotografem!

Zobacz pełne portfolio Zobacz

detal architektoniczny

dźwigi

portret kobiety