Pora na wykonywanie zdjęć.

Upalny, słoneczny dzień, bezchmurne niebo – wymarzona pogoda na wypoczynek, lecz nie na zdjęcia.

Wielu Klientów mając doświadczenia wynikające z wykonywania amatorskiej fotografii, upamiętniającej wydarzenia rodzinne, ma przekonanie, że takie właśnie warunki są idealne do tego, by powstały wysokojakościowe zdjęcia. Myślę, że takie przeświadczenie wzięło się z faktu, że zarejestrowane w słoneczne dni obrazy zazwyczaj cechują się bardziej nasyconymi barwami w porównaniu z tymi, powstającymi w dni pochmurne i są odbierane jako bardziej atrakcyjne dla oka. Profesjonalna fotografia reklamowa wygląda zupełnie inaczej. Różne pory dnia pozwalają nam na osiągniecie odmiennych efektów. Zdjęcia architektury, portret, wnętrza czy pejzaże można wykonać na wiele sposobów.

Słoneczny dzień, oprócz dużej zalety jaką jest ogromna ilość światła, ma też wady. Ostre słońce powoduje, że niektóre obiekty postrzegane są jako kompletnie białe, a równocześnie tworzą się także bardzo mocne cienie, które pojawiają się praktycznie wszędzie i są widoczne na zdjęciu jako czarne plamy. Wady te niekiedy możemy obrócić w zalety, lecz w większości sytuacji zdjęciowych niestety po prostu bardzo przeszkadzają. Pochmurny dzień wprawdzie nie podkreśla wystarczająco wakacyjnej, sielskiej atmosfery, ale nie natrafiamy już na problem kontrastowych plam – wbrew pozorom to bardzo dobra pogoda na zdjęcia.

Również pora dnia ma ogromy wpływ na to jak będą wyglądały nasze fotografie. Poranek i wieczór (ok. 3 godziny przed zachodem słońca i ok. 3 godziny przed wschodem słońca) to tak zwane złote godziny. Światło słoneczne jest wtedy rozproszone, a jego barwa jest ciepła. Powstałe w takich warunkach obrazy zazwyczaj są bardzo przyjemne dla oka. Co ciekawe, zdjęcia nocne wcale nie powstają w nocy, lecz późnym wieczorem, kiedy jeszcze możemy dostrzec wiele detali.

Gdy fotografujemy na zewnątrz przeważnie w naszym kadrze pojawiają się jakieś rośliny, których wygląd może wzbogacić zdjęcie lub całkowicie je popsuć i każda pora roku ma w tym zakresie swoje wady i zalety. Jesień daje nam wspaniałe kolory drzew. Niestety liście z drzew opadają bardzo szybko więc mamy niewiele czasu w tym okresie na zorganizowanie kolorowej sesji. Za to przy fotografowaniu architektury drzewa pozbawione liści odsłaniają nam budynki, ułatwiając ich atrakcyjne pokazanie. Zima jeśli jest śnieżna, tworzy niesamowity klimat, kiedy natomiast mamy chlapę i brak słońca, widoki są szare i mało atrakcyjne. Późna wiosna daje nam intensywną barwę zieleni, ale możemy natrafić też na burze – jeżeli potrzebujemy zdjęć w deszczu czy widoków wyładowań atmosferycznych to jest to dobra pora, ale może nam to też utrudnić sesję jeżeli nasze plany były inne. Za to w lecie oprócz wspaniałej roślinności możemy fotografować drogę mleczną, ale mocne słońce utrudnia wykonywanie portretów w plenerze.

W zależności od pory roku wschody i zachody słońca są o różnych godzinach. Chcąc uchwycić wschód słońca zimą wystarczy, że wstaniemy ok. godziny 7:00, za to w lecie będziemy musieli być już na nogach ok. godz 4:00. W zasadzie jest to bez znaczenia, o ile sesja angażuje tylko Klienta i fotografa – przecież wystarczy wcześniej wstać. Komplikacje pojawiają się, kiedy sesje są w miejscach, które są niedostępne o tak wczesnych porach, a obsługa nie zrobi dla nas wyjątku.

Fotografia reklamowa to bardzo szerokie zagadnienie – skutecznie pomaga w sprzedaży produktów i idei. Właściwe wykorzystanie światła, pór roku, zjawisk atmosferycznych, roślinności i jej barw jako tła naszych obrazów, buduje atmosferę i nadaje unikalny charakter powstałych zdjęć.